Rodinný dům s výhledy

Radek s Kamilou dlouho hledali místo v Rudici pro jejich vysněný dům. Nakonec se jim podařilo koupit pozemek s nemovitostí na úžasném místě na kraji obce, v jižním svahu s výhledem na Rudické propadání. 

Jejich přáním bylo mít dům plný světla s výhledy do krajiny, dostatek úložných prostor a hlavně velmi praktický, nebránili se použití dřevěných prvků. Rodina sdílí vášeň pro sport a dům tomu měl být přizpůsoben. 

Po několika schůzkách, kdy mi dali potřebné informace, mi nechali volnou ruku. Na parcele již stálo několik staveb, hlavní budova přímo sousedící s vedlejším domem, další hospodářská stavení kolem, dřevníky a betonová garáž. 

Protože hlavní budova nemohla být z důvodu předpokládaného narušení statiky sousedního domu odstraněna, rozhodli jsme se pro její rekonstrukci s napojením nové jednopodlažní části. Spojením nové horizontální hmoty se stávající vertikální se podařilo její dominantu narušit a celkově objekt vyvážit

Nová část vznikla půdorysně na místě odstraněných hospodářských budov. Vytvořili jsme půdorys s atriem, díky kterému se dostává světlo do nové části ze všech stran. Vznikly tak výhledy dvojího charakteru, ty do dálky směrem na východ a komornější do atria směrem na západ.

Důležité bylo také vhodně propojit skladové místnosti s provozními a celým obytným prostorem tak, aby vyhovovalo potřebám klienta a provoz byl co nejplynulejší a jednoduchý na údržbu.

Na fasádu stávající budovy byla použita omítka v bílé barvě, na novou část potom dřevěný modřínový obklad.

Děkuji za projevenou důvěru, bylo to skvělé. 

Eva Matěnová, architekt

Máte zájem o spolupráci? Neváhejte mě kontaktovat!